Baltic environment, food and health:
from habits to awareness.

Toidutaldriku kasutusjuhend

  1. Ava "Toidutaldriku" rakendus. Sisesta tühjadesse väljadesse oma sugu, vanus ja kaal, mille järgi teeb rakendus kõik arvutused. Jätkamiseks vajuta nuppu „Jätka”.
  2. Järgmisel lehel näete keskel tühja taldrikut. Paremal on toiduainete rühmad ja allpool mõõdikud. Toiduainete rühmade kohal on varem sisestatud andmed kasutaja kohta. Neid saab vajadusel muuta.
  3. Toiduained on esitatud rippmenüüdes. Toiduainerühmal klõpsates ilmub nähtavale eri toiduainete nimekiri. Portsjoni suurus grammides ja energiasisaldus kcal-tes on näidatud toiduaine pildi kõrval. Lisaks toiduainetele on võimalik valida ka valmistoite. Valmistoitude koostisaineid ja eri toiduainete kogust on võimalik muuta.
  4. Valige toiduained ning lohistage need taldrikule.
  5. Toiduaine kogust saab muuta kastist "Toiduained taldrikul". Valida saab koguseid alates 1 grammist kuni algse portsjoni kahekordse suuruseni. Kui soovite valida veelgi suuremat portsjonit, saab toiduainet taldrikule lohistada mitu korda.
  6. Toiduainete eemaldamiseks tuleb need taldrikult eemale lohistada või vajutada kastis "Toiduained taldrikul" toiduaine järel punast risti.
  7. Võite vabalt valida, mida süüa või juua, kuid soovitatav on järgida üldisi toitumissoovitusi ja taldrikureeglit. Taldrikureegli järgi peaks 50% toiduportsjonist koosnema köögiviljadest, puuviljadest või marjadest, 25% kartulist või teraviljatoodetest (nt makaronid, riis) ja 25% valkudest (liha, kala, munad).
  8. Kõik valikud mõjutavad inimeste tervist (mõõdikud "Energiahulk", "Toiteväärtus" ja "Saasteained") ja ümbritsevat keskkonda (mõõdik „Keskkonnamõju”). Need mõõdikud näitavad eri toiduainete või nende kombinatsioonide energiasisaldust, toiteväärtust ning võimalikke saasteaineid, millega inimene kokku puutuda võib.
  9. Näitajad on esitatud valgusfoori põhimõttel ja nende värvus muutub rohelisest kollaseks ja punaseks. Punane värvus tähistab negatiivset mõju ja roheline positiivset mõju. Mõju suurust näitab tulba kõrgus (kõrge või madal).

 

Kui soovid täpsemat infot mõõdikute tulemuste kohta, siis soovitame sul uurida arvutusmudelit keskkonnasõbralike toiduvalikute tegemiseks. Arvutusmudel on vormistatud Exceli tööriistana ja see on inglise keeles. Arvutusmudeli saad avada ja oma arvutisse salvestada siit: xlsx Foodplate evaluation tool 1.08 beta (.xlsx 1,6Mb). Arvutusmudeli programmeeris Tuomas Mattila (Soome Keskkonnainstituut, 2013).

Toidutaldriku kasutusjuhend